Opera web tarayıcısını farklı yapan 18 özellik

bu yazıda opera browseri diğer bütün browserlardan ayıran ya da diğerlerinde olmadığı kadar pratik farklı özelliklerini yazacağım. menu sıralamasından gidiyorum.

1- oturum kaydetme ve açmak.

oturum demek var olan bütün sekmelerdeki açık sayfalar ve içlerindeki cookie bilgisi demektir.
operada gezerken örneğin bir konuyu araştırıyorsunuz ve 10 tane sekme (10 sayfa) açık, işiniz yarım kaldığında oturumu kaydedersiniz. sonra istediğiniz vakit oturum aç menüsünü kullanarak kaldığınız yerden aynen devam edersiniz.

2- al/aktar

ingilizcesiyle import, export.
başka bir tarayınızdaki, örneğin firefox, i.e., hatta konqueror yer imlerini, opera yer imlerine bu menuden kolayca aktarabilirsiniz.
ya da kendi operanızdaki yer imlerini ister html olarak ister özel formatıyla kaydedip istediğiniz zaman istediğiniz tarayıcıya aktarabilirsiniz.

ayrıca sonra bahsedeceğim bildirim listesini (rss adresleri) de aynı işlemle alabilir veya aktarabilirsiniz.

3-opera eşitle (link)

yani senkronizasyon (synchronization). bu özellik sayesinde opera tarayıcınızı nerede, hangi bilgisayarda kullanıyor olursanız olun yer imlerinizi, hızlı erişim (daha sonra anlatılacak) linklerinizi, notlarınızı (anlatılacak), hatta görünüm ayarlarınızı ve girilen adres geçmişinizi online my.opera.com hesabınıza gönderebilirsiniz. ya da alabilirsiniz.

4- stil ayarları

bu menu biraz da bu işi bilenler için. görüntülediğiniz sayfalarda rahat edebilmeniz için hızlı değişikler yapar. en basitinden konstrat değerini artırma gibi.

5- Bileşenler (widgets)
Opera daki widget özelliği sayesinde binlerce bileşen arasından seçtiklerinizi web’de gezerken ya da offline olarak kullanabilirsiniz. tabii bunların arasında hava durumu, facebook denetleyicisi gibi internet bağlantısı gerektiren widgetler da var.

6- rss beslemelerini takip

opera kullanıyorsanız rss bildirilerini takip etmeniz için başka bir programa ihtiyaç duymazsınız. herhangi bir rss adresini girdiğinizde tarayıcı otomatik bir sayfa oluşturur ve abone ol tuşuna tıkladığınızda o besleme adresi bildirimler listesine kaydolur. böylece her yeni bildirimde tarayıcınız size haber vermiş olur. ayarlarınızı bildirimler menüsünden yönetebilirsiniz. her bir bildirime bu özellik üzerinden doğrudan cevap (yorum) yazabileceğinizi de eklemem gerekir.

7- opera sohbet

operada yine kendinden gelen bir özellikte irc sunucularına bağlanma olayıdır. fazla söze gerek yok.

8- kişiler

opera mailin bir özelliği olan kişiler sayesinde bir web sayfası üzerinde gördüğünüz bir mail adresine tek tıkla mail gönderebilirsiniz. isterseniz opera mail hesabınızı isterseniz herhangi bir webmail hesabınızı isterseniz de pop3 destekli mail hesabınızı kullanabilirsiniz. opera kişiler sayesinde mail kişi listeniz düzenlenir.

opera
opera

9- notlar

operanın en çok sevdiğim özelliği notlar özelliğidir. saydığımız diğer 8 özellik gibi bu da operayla kendinden gelir (built-in) bu not defterine aklınıza ne geliyorsa yazabilirsiniz ya da web sayfalarından kopyala yapıştır yapabilirsiniz.

ayrıca bir web sayfası üzerinde gördüğünüz bir yazıyı sağla tıklayıp çıkan menüden notlara ekle diyerek gönderebilirsiniz.

10-içerik engelleme

bu özelliği kullanarak bir web sayfası üzerindeki beyenmediğiniz bir resim, flash ve benzeri ögelerin görüntülenmesini engellersiniz. aynı kaynaktan gelen tüm dosyaları da engelleyebilirsiniz.

11-hızlı özellik değiştirme

12-görünüm ayarları

opera tarayıcısının gördüğünüz her bir noktasını değiştirebilirsiniz. hiçbir tarayıcıda olmadığı kadar özelleştirilebilir.

opera
opera

opera community üyelerinin yaptığı binlerce temadan birini seçebilirsiniz. butonların, panoların görünümünü değiştirebilirsiniz.

13- hızlı erişim

opera hızlı erişimi aktif ettiğinizde her boş sekme açılışında karşınıza 9 tane önizleme resmi çıkar. sık sık gezdiğiniz siteleri buralara sürükle bırak yaparak ekliyebilirsiniz.

sadece operada olan diğer özellikler:

14-torrent indirme

operayla torrent indirebilirsiniz.

15- opera community

operanın tüm tarayıcılardan farklı olarak bir miniblog sistemi var. my.opera.com şu an bu sistemin 3 milyon üyesi var ve gittikçe artıyor. opera kullanıcıları buralarda tarayıcı deneyimlerini ve günlük hayatlarını paylaşıyor. community her üyesine 1 gb dosya depolama alanı ve fotoğraf albümü paylaşma imkanı veriyor.

kullanıcı urlleri şöyle veriliyor örn: my.opera.com/feveran

ayrıca community anasayfası üzerinde her hafta haftanın üyesi seçiliyor. çok çeşitli ve ilginç yarışmalar düzenleniyor, ödüller veriliyor, anketler yapılıyor ve yeni sürümler duyuruluyor.

opera unite ve opera turbo

bu özellikler başlı başına eşsiz yapıyor operayı.

opera turbo operanın 10 ve daha üst sürümlerinde var. bu özellik sayesinde web sitelerini optimize ederek görüntülersiniz. resimlerin kalitesi düşer örneğin. bu sayede 4,5 kata kadar daha hızlı görüntüleme gerçekleşir.

opera unite sayesinde bir my.opera community hesabınız varsa web tarayıcınız üzerinden radyo yayınlayabilir, dosya paylaşabilir, kendi chat odanızı oluşturabilir, buzdolabı kapağınızı webe taşıyabilir (kişisel notlarınız) fotoğraf paylaşabilir ve hatta web sunucusu kurabilirsiniz.

kaynak:bildirgec.org

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.