Kendi Kendini Motive Etmenin Yolları

1. İşlerinizi ertelemeyin:

Derslerinizi, ödevlerinizi zamanında  yapın. Böylece işler birikmeyecektir ve bıkkınlık duygusuna kapılmayacaksınız. Mazeret üretemeyeceksiniz. Başarılı olacaksınız bu da size güven duygusu kazandıracaktır. En önemli motivasyon kaynağı hiç kuşkusuz “başarıyı tatmış” olmaktır.

2. Slogan sözler bulun:

Sözler insanları motive etme konusunda oldukça önemlidir. Sizlere başarıyı çağrıştıracak, harekete geçirecek slogan sözler bulun, bunları defterinize, kitabınıza, odanıza sürekli görebileceğiniz yerlere yazın veya asın. İşte size bazı slogan sözler:

“Umutla yolculuk etmek, gidilecek yere varmaktan çok daha zevklidir”
Robert Louis Stevenson
“Yeteri kadar nedeniniz varsa, her şeyi yapabilirsiniz.”
Jim Rohn
“Harikulade şeyler ancak içlerindeki bir şeyin koşulların üzerinde olduğuna inanma cesareti gösterenler tarafından yapılmıştır.”
Bruce Barton
“Ya ümitsizsiniz. Yada ümit sizsiniz. Ya çaresizsiniz. Yada çare sizsiniz.”
Behçet Necatigil
“Onların pesinden gidecek cesaretiniz varsa, bütün rüyalar gerçek olabilir.”
Walt Disney
“İnsana olanlar değil, o insanin içinde olanlar önemlidir.”
Louis Mann
“Rüzgarın nasıl estiği fark etmez. Farkı yaratan yelkenlerinizi nasıl açtığınızdır.”
Vera Peiffer
“Zirvelerde kartallar da bulunur, yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir.”
Cenap Sahabettin
“Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.”
Walter Bagehot
“İmkansızlık yalnız sersemlerin sözlüğünde bulunan bir kelimedir.”
Napolyon

3. Başarısızlıktan yılmayın:

Başarısızlıklar aslında başarıya ulaşmanıza az kaldığınızın bir göstergesidir. Başarısızlığa bakış açınız çok önemlidir. Başarısızlıklara mahvoldum, perişan oldum diye bakmayın başarısızlıklara eksik noktalarınızın var olduğunu ve onu gidermek için size tanınan bir fırsat olarak değerlendirin.

4. Hedef belirleyin:

En önemli motivasyon kaynağı hiç kuşkusuz bilinçli ve kurallarına uygun bir şekilde belirlenen hedeftir. Hedefinize bir kıza aşık olmuş gibi bağlanmalısınız. Onu düşünmeli ve ona ulaşmak için planlar ve stratejiler yapmalısınız.

5. Kendinize zaman ayırın:

Günlük hayattaki etkinlikler için kendinize zaman ayırın. Futbol oynamak, sinemaya gitmek için planlarınızda zamanlar ayırın. Böylece çalıştığınız halde kendinize da zaman ayırdığınızı göreceksiniz, hayatı seveceksiniz, moral ve motivasyon kazanacaksınız.

6. Kendinizi ödüllendirin:

Ödül en iyi motivasyon kaynağıdır. Kendinize faaliyetler sonrasında ödüller verin. Matematik ödevini yapınca sinemaya gideceğim, 40 dk. Tarih dersinden sonra meyve yiyeceğim gibi.

7. Merak duygunuzu geliştirin:

Merak eden insanları çevrenizde görmüşsünüzdür. Bir durum ve olay karşısında görmeyen gözleri görür, duymayan kulakları duyar. Sizde okuldaki derslere ve evde ders çalışırken yüksek bir merak duygusu yaşamaya çalışın.

 

kaynak:https://kisiselbasari.com/kendi-kendini-motivasyon-saglamanin-yollari.html

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. 19 Haziran 2018

    […] Kendi Kendini Motive Etmenin Yolları […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.